راهکارهایی برای نگهداری فرش از رطوبت

0
25
نگهداری از فرش در برابر رطوبت
نگهداری از فرش در برابر رطوبت

رطوبت فرش یکی از عوامل پوسیدگی و کم شدن طول عمر آن است. وجود نم و رطوبت در فرش ممکن است باعث ایجاد بوی نامطبوع و تغییر در رنگ های فرش بشود. بنابراین بهتر است که از فرش در برابر رطوبت نگهداری شود. در ادامه به نکاتی در این باره اشاره میکنیم.

برطرف کردن عامل رطوبت

پیش از هر چیز باید دید منبع رطوبت از کجاست. ممکن است رطوبت از کف زمین باشد. در این صورت باید فرش را جمع کنید و در معرض آفتاب و یا گرما قرار دهید تا خشک شود. بهتر است فرش را از پشت پهن کنید تا زودتر خشک شود. استفاده از موکت یا تکه‌های روزنامه و پلاستیک هم می‌تواند در کنترل انتقال رطوبت کف به فرش کمک کند ولی توصیه می‌کنیم برای خانه از کف‌پوش‌هایی استفاده کنید که عایق رطوبت هستند. درصورتی‌که رطوبت از دیوار باشد بهتر لوله‌کشی خانه را چک کنید و عامل ایجاد نم و رطوبت را رفع کنید.

رطوبت می تواند رنگ یا بافت فرش را از بین ببرد.
رطوبت فرش

نگهداری فرش از رطوبت در مناطق شمالی

مناطق شمالی ایران در بیشتر سال بارانی و به خاطر شرایط محیطی و نزدیکی به دریا نم و رطوبت همیشه وجود دارد. توصیه می‌کنیم در روزهای آفتابی حتماً در و پنجره‌ها را بازکنید و بگذارید که آفتاب به سطح فرش بتابد. همچنین در فصل‌های سرد از وسایل گرمایشی برای از بین بردن رطوبت استفاده کنید.

نگهداری فرش از نم های معمول خانگی

گاهی ممکن است رطوبت از وسایل مثل بند رخت یا گلدان‌های طبیعی و یا لیوان آب و نوشیدنی‌ها به فرش منتقل شود. این نوع نم‌زدگی‌ها هم ممکن است به فرش آسیب برساند و باعث تغییر رنگ و بوی نامطبوع فرش شود. اگر از بند رخت در خانه استفاده می‌کنید سعی کنید از خشک‌کن ماشین لباسشویی برای گرفتن آب رخت‌ها کمک بگیرید. در غیر این صورت آب رخت‌ها را پیش از پهن کردن با فشردن تخلیه کنید و از سفره یا پلاستیک در زیر بند رخت استفاده کنید. اگر لیوان آب یا نوشیدنی روی فرش ریخته شد؛ بهتر است اول آب موجود را با قاشق بلا مصرفی جمع کنید و بعد با پارچه‌ای که قابلیت آب‌گیری بالایی دارد به خشک‌کردن فرش بپردازید. برای پاک کردن جای لک رطوبت در فرش‌های روشن بهتر است از محلول آب و شامپو فرش و مقداری سرکه استفاده کنید و بعد از آن برای خشک‌کردن فرش اقدام کنید.

درهرحال برای نگهداری از فرش به‌عنوان یکی از وسایل گران‌قیمت خانه مهم است که از ماندن رطوبت در آن جلوگیری شود. امیدواریم نکاتی که در این مقاله خوانده‌اید مفید بوده باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید