قالی بافی با چشمان بسته

0
16
قالی بافی با چشمان بسته
قالی بافی زوشن ضمیران

طبق آمار اعلام‌شده توسط سازمان بهزیستی تعداد نابینایان کشور بیش از صد هزار نفر است. رفع نیازها و اشتغال این قشر از جامعه یکی از مسائل کشور به حساب می آید. سازمان بهزیستی با شناسایی و بررسی توانایی معلولین و برگزاری کلاس های آموزش فنی، سعی در تسهیل امر اشتغال و امور زندگی آنا دارد. اما در جای جای کشورمان کسانی هستند که بدون حمایت های سازمانی شروع به کمک و آموزش این عزیزان کرده اند. شاید در تصور یک انسان سالم، بافتن قالی توسط یک نابینا غیر ممکن باشد ولی تجربه نشان داده است که قالی بافان نابینا در این رشته بسیار موفق و مستعد هستند. در این گزارش به معرفی سه مربی قالی بافی نابینایان در کشور پرداخته ایم.

اشتغال 100 نابینا در استان البرز

خانم راحله رحیمی مربی قالیبافان نابینای استان البرز است. او که حدود 10 سال است که در زمینه آموزش نابینایان فعالیت دارد. او  تاکنون  توانسته است شرایط اشتغال100 نابینا را محیا کند. رحیمی روند قالی بافی روشن دلان را این گونه شرح میدهد : نابینایان به وسیله خط بریل و کد بندی نخ، نقشه رابه آسانی پیاده میکنند و یا در ذهن خود با شماره گذاری، نخها را مرتب می چینند. برای چله کشی قالی ها، از چله های هوشمندی که در بازار است استفاده میشود.

اموزش قالی بافی به نابینایان
اموزش قالی بافی به نابینایان

خانم رحیمی اولین کسی است که در زمینه آموزش قالی بافی به نابینایان به تالیف کتاب پرداخته است و در حال حاضر کتاب پنج جلدی دیگری در همین زمینه آماده کرده است که به خاطر مسائل مالی هنوز به انتشار نرسیده است. ایشان کار با نابینایان را بسیار لذت بخش می داند و معتقد است که نابینایان بافندگی را به بهترین نحو ممکن انجام میدهند و از نیروهای بینا دلسوزانه تر کار میکنند. چرا که کار را با چشم دل و با عشق انجام میدهند.

خانم رحیمی هنوز نتوانسته است برای محل آموزشگاه جای ثابتی پیدا کند. ایشان بیشتر برای وضعیت بیمه و ایاب وذهاب روشن دلان و همینطور عدم تعهد به وعده ها و قول هایی که مسئولین در دوره های مختلف برای حمایت از قالی بافیان نابینا داده اند گله مند است. او ظرفیت اشتغال زایی نابینایان را در رشته های مختلف بافندگی بسیار بالا میداند و تنها به آموزش قالی بافی به نابینایان بسنده نکرده و به آموزش گلیم بافی و رشته های دیگر نیز به این عزیزان پرداخته است.

آموزش قالی بافی به نابینایان در شهر ری
آموزش قالی بافی به نابینایان در شهر ری

قالیبافی امید زندگی در نابینایان شهر ری

فرهنگسرای بهمن در جنوب تهران سال هاست که دوره ها و کارگاه های آموزشی مختلفی را برای نابینایان و کم بینایان برگزار میکند. خانم سمیرا نوروزی بیش از 15 سال است که به آموزش دوره قالی بافی به نابینایان و کم بینایان مشغول است. خانم نوروزی برای آموزش نابینایان و شناخت نخ و چله و پود از حس لامسه  قوی این عزیزان استفاده میکند و همچنین برای آنکه نابینایان بتوانند نقشه‌های قالی را به تنهایی بخوانند آن‌ را به خط بریل یا بصورت گویا تبدیل می‌کنند همچنین برای تشخیص رنگ نخ‌ها نیز اسم هر رنگ را روی آن به صورت بریل می‌چسبانند. خانم نوروزی آموزش قالی بافی را ایجاد یک روحیه و امید در نابینایان میداند و امیدوار است که تولیدات کارآموزان به منبع درآمدی برای آنان تبدیل شود.

 

گره هایی از جنس نور

آموزشگاه و کارگاه قالی بافی گره هایی از نور، به تلاش منوچهر شیخ مظفری،  مدرس اسبق در بخش کارشناسی فرش دانشگاه شهید باهنر در کرمان تاسیس شده است . اقای شیخ مظفری توانسته اند با استفاده از ابتکار جعبه رنگ و خط بریل و همینطور نقشه خوان پدالی به نابینایان کمک کنند تا به بافندگی تابلو فرش بپردازند. کارگاه گره هایی از نور سعی دارد با افزایش روحیه و درآمدزایی برای روشن دلان به تسهیل زندگیشان کمک کند. خوشبختانه حمایت های خوبی از قبیل اهدای یک ساختمان توسط خیرین برای ایجاد اموزشگاه و برگزاری نمایشگاه فروش محصولات جهت حمایت از کارآموزان و قالی بافان صورت گرفته است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید