نگاهی به تولید فرش هندوستان

0
12
فرش هندوستان
فرش هند

هند کشوری در جنوب آسیا است که با جمعیتی یک میلیارد و سیصد و پنجاه‌ونه میلیون نفری، دومین کشور پرجمعیت دنیا پس از چین به شمارمی آید. اقتصاد هند، چهارمین اقتصاد دنیاست. هند به رقم رکود اقتصاد جهانی با رشد اقتصادی متوسط بالاتر از 8 درصد، طی چند سال گذشته به یک قدرت اقتصادی تبدیل‌شده است. این میزان رشد، نزدیک به رشد اقتصادی کشور همسایه یعنی چین است. قالی بافی در هندوستان نیز همانند پاکستان، صنعتی عمدتاً روستایی و خانگی است. اکثر واحدهای تولیدی در این کشور در روستاهای دورافتاده قرارگرفته‌اند. امروزه صادرات فرش در هندوستان به‌صورت یک منبع درآمدی تبدیل‌شده و ایالت قالی باف اوتار پرادش شمالی، بزرگ‌ترین مرکز فرش بافی هند به‌حساب می‌آید. در حقیقت 12 درصد فرش های دستباف در هند صادر می‌شوند.

صنعت فرش هند
صنعت فرش هند

حمایت های دولت هند از قالی بافی

شرکت سهامی از شرکت‌های تابعه سهامی تجارت دولتی هند در هر ایالت برنامه‌های خاصی برای تولید، صادرات و بازاریابی فرش های تولیدی در فروشگاه‌های محلی دارد.

این شرکت با شعب خود در ایالت‌های اوتارپرادش و کشمیر، بر تولید فرش های صادراتی نظارتی دقیق دارد و در حقیقت، به‌نوعی تولید در بخش خصوصی را همسو با برنامه‌های صادراتی کنترل می‌کند. دولت هند در سال‌های اخیر برای توسعه هر چه بیشتر و بهتر صادرات، اقداماتی به عمل آورده. همچنین روش‌های وارداتی برای تأمین مواد اولیه این صنایع سهل‌تر شده و عوارض گمرکی از مواد کاهش‌یافته یا لغو شده است. واردات فرش های پشمی، بدون اجازه دولت ممنوع است و موقع صادرات مصنوعاتی که در آن مواد اولیه به‌کاررفته حقوق گمرکی و سود بازرگانی آن مواد به صادرکننده برگشت داده می‌شود. کارگاه‌های بزرگ فرش بافی در هند اغلب دارای تشکیلاتی جانبی مانند ریسندگی، رنگرزی، طراحی، پرداخت و تکمیل کاری، شست‌وشو و بسته‌بندی هستند و طبق قوانین کار در هندوستان از استانداردهای حداقل برای نور، تهویه، ایمنی، بهداشت و رفاه برخوردار باشند.

شرکت سهامی مالی و توسعه صنایع دستباف ملی هند نیز در راستای حمایت از این صنعت، وظیفه تهیه و توزیع نخ موردنیاز صنایع، بازاریابی کالاهای منسوجاتی، ایجاد کارخانه‌های ریسندگی و تهیه مواد رنگی و شیمیایی و همکاری و هماهنگی با شرکت صنایع دستباف هر ایالت را بر عهده دارد.

اگرچه میزان صادرات فرش هند طی 20 سال اخیر دچار نوسان بوده ولی درمجموع صادرات این کشور رشد قابل‌توجهی را تجربه کرده و در بازارهای جهانی مشتری‌های خاص خودش را دارد.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید