بهترین تابلو فرش های ایران با چه نخی بافته می شوند.

0
18
بهترین تابلو فرش

تابلو‌فرش نوعی  از فرش های تصویری سنتی است که امروزه در طرح‌های مختلف بافته می‌شود. نمونه ای چون تابلو فرش های دستباف ایرانی از نظر کبفبت در دنیا پیدا نمی‌شود. بهترین تابلو فرش های دستباف ایران در شهر سردرود استان آذربایجان شرقی و در نزدیکی تبریز تولید می‌شود. تابلوهای تولیدی در این شهر ازنظر کیفیت نخ، استحکام گره‌ها، طرح‌ها و نقش‌های متنوع در بالاترین درجه کیفیت هستند. بسیاری از اهالی شهر سردرود به شغل تابلو بافی مشغول‌اند به صورتی که نمی‌توان خانواده‌ای را یافت که به فرش و تابلوفرش مرتبط نباشد. ازاین‌رو شهر سردرود را پایتخت تابلو فرش ایران می‌دانند. در این مقاله قصد داریم به نخ استفاده‌شده در این تابلو فرش های مرغوب بپردازیم.

"شهر

نخ تابلو فرش های سردرود

نخ تابلو فرش های سردرود عمدتاً از جنس پشم مرینوس است. این پشم از گوسفندانی به همین نام تهیه می‌شود. نژاد گوسفندان مرینوس به کشور اسپانیا بازمی‌گردد ولی بیشترین تولید آن در استرالیا است. گوسفند نژاد مرینوس قطعاً یکی از بهترین و پرحجم‌ترین پشم های دنیا را تولید می‌کند. گاهی طول پشم های این گوسفند در زمان چیدن، به 20 سانتی‌متر هم می‌رسد که در نوع خود بی‌نظیر است. گوسفندهای مرینوس به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. ازجمله آن‌ها می‌توان به نژاد ساکسون و پپین نیز اشاره کرد. نژاد ساکسون می‌تواند سالانه حدود 3 تا 6 کیلوگرم پشم تولید کند. ولی نژاد پپین سالانه تا 18 کیلوگرم پشم تولید می‌کند. پشم مرینوس یک از نرم‌ترین پشم‌های موجود در جهان است که ظریف، مجهد و نرم است.

رنگ مرینوس سفید است. سفیدی رنگ الیاف پشم دلیل مرغوبیت و گرانی آن است چراکه می‌توان آن را به هر رنگ دلخواه رنگرزی نمود این موضوع بخصوص در صنعت قالی بافی خیلی اهمیت دارد. همین خصوصیات باعث شده است که نخ‌های مرینوس بهترین نخ برای بافت تابلو دستباف باشد. طبق آمار، حدود 60 میلیون رأس گوسفند در ایران وجود دارد که تعداد قابل‌توجهی از آن‌ها برای تولید پشم مصرفی در صنعت نساجی و قالی‌بافی، پرورش و نگهداری می‌شوند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید