شستن و نگهداری فرش کرم و روشن

0
21
فرش کرم و روشن
فرش کرم و روشن

شستن و نگهداری فرش های کرم و روشن یکی از دغدغه‌های کسانی است قصد خرید این فرش های زیبا را داشته باشند. باید اعتراف کرد در نمایشگاه‌های فرش بیشترین جلوه‌ی طرح و نقشه برای فرش های کرم است. این فرش ها با وجود جذابیت‌هایی که در طرح و نقش دارند به‌راحتی لک می‌شوند و کدر شدن رنگ‌های روشن بیشتر به چشم می‌آید. اگر قصد تهیه این فرش ها را دارید بسیار مهم است که با نکات نگهداری از فرش کرم در برابر کثیفی و لک آشنایی داشته باشید. در ادامه به این نکات می‌پردازیم تا فرش شما نیاز کمتری به شستشو داشته باشد.

نگهداری از فرش کرم و روشن
شستن و نگهداری فرش کرم

نگهداری از فرش های روشن

پیش از شروع به شستشو و تمیز کردن فرش، ابتدا باید دید رنگ های فرش ثابت است یا باوجود رطوبت رنگ پس می‌دهد. برای این کار یک دستمال سفید مرطوب را به محل‌های رنگی فرش بکشید. اگر پارچه تغییر رنگ داد یعنی فرش رنگ می‌دهد و نباید پیش از شستشو آن را خیس کرد. سعی کنید فرش را با آب سرد بشویید.

می‌توانید پرز و موهای موجود در فرش را با برس نرمی که برای این کار تهیه کردید جمع کنید. حتما در انتخاب برس دقت کنید تا به بافت فرش لطمه نزند. برس کشی فرش همچنین باعث جدا شدن غبار از سطح آن نیز می‌شود و به باز شد رنگ بخش‌های روشن فرش کمک می‌کند.

فرش کرم را بعد از برس کشی جارو بزنید تا گردوغبار و پرزهایی که از فرش جداشده‌اند جمع‌آوری شوند و مجدداً به فرش جذب نشوند. همچنین این کار کمک می‌کند تا این ذرات باعث حساسیت‌های تنفسی نشود.

روش شستن فرش های کرم

با توجه به سنگینی فرش بعد از خیس خوردن و سبک زندگی آپارتمانی امروزی بهترین روش سپردن فرش به یک قالی‌شویی معتبر و باسابقه است. البته اگر امکان شستن و پهن کردن فرش را در خانه دارید می‌توانید این کار را خودتان انجام بدهید. اگر تصمیم گرفتید در خانه فرش را بشویید می‌توانید مقاله روش درست شستشوی فرش را مطالعه کنید. در ادامه به شما نکاتی را عرض می‌کنیم که به شستشوی بهتر فرش و پاک کردن لکه های آن به شما کمک کند.

اگر فرش تان زیاد کثیف نیست و می‌خواهید به‌جای پرداخت هزینه‌های شرکت‌های قالی‌شویی خودتان آن را در خانه تمیز کنید، لازم است از یک شامپو فرش خوب برای شستشو استفاده کنید. همان‌طور که قبلاً هم اشاره شد، بهتر است قبل از شستشوی فرش، گردوغبار آن را بگیرید. اگر قصد دارید از مواد شوینده دیگری به‌جز شامپو فرش برای شستن فرش کرم استفاده کنید، می‌توانید از پودر شستشوی دستی، پودر صابون و یا مایع ظرف‌شویی بهره بگیرید. کافی است این مواد را با کمی آب رقیق کنید و فرش را با آن بشویید.

در شستشو می‌توانید از جارو یا برس مواد را در سطح فرش پخش‌کنید. همچنین سعی کنید آب موجود در فرش را تخلیه کنید. این کار باعث می‌شود که رنگ فرش تغییر نکند و فرش بعد از خشک شدن بوی نم ندهد. وقتی فرش را پهن کردید بهتر است  آن را به‌آرامی برس بزنید تا خواب فرش حالت قبلی خود را به دست بیاورد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید