راه هایی برای تمیز و نو نگه داشتن فرش

0
18
فرش ها را به صورت هفتگی جارو بکشید
فرش ها را به صورت هفتگی جارو بکشید

فرش یکی از لوازم جدانشدنی خانه هر ایرانی است. در تمام مناطق ایران این هنر ارزنده ایرانی به شکل‌های مختلفی تولید و به‌عنوان کف‌پوش و نشیمن استفاده می‌شده است. فرش چه از نوع دستباف و چه فرش ماشینی نیاز به مراقبت دارد. هرچقدر که از سن فرش دستباف بگذرد ارزش مادی آن بیشتر می‌شود و از طرفی چون فرش های ماشینی عضو جدانشدنی خانه‌های ما هستند نیاز به نظافت دارند تا سلامت خانواده حفظ شود.

نکاتی برای حفظ و نگهداری فرش
نکاتی برای حفظ و نگهداری فرش

اصول اولیه نگهداری و نظافت فرش

برای نظافت فرش بهتر است یک برنامه مشخص داشته باشید؛ یعنی مثلاً هفته‌ای یک‌بار برای تمیز کردن آن اقدام کنید. جارو کشیدن فرش یکی از اولیه‌ترین کارهای حفظ نظافت فرش است. جارو کشیدن باعث می‌شود که خاک و غبار ریشه‌ها گرفته شود. این باعث می‌شود که رنگ فرش بازتر شود. اگر رنگ زمینه فرش کرم یا روشن است بهتر است که زمان بیشتری را برای جارو کشیدن فرش بگذارید. همچنین سعی کنید جاهای پر رفت‌وآمد یا پرمصرف خانه را با دقت بیشتری جارو بزنید. مثل جلوی مبل‌ها یا اطراف میز نهارخوری که افراد به‌صورت روزانه و زیاد در آن محل‌ها حضور دارند.

توصیه می‌کنیم برای جارو شدن بهتر فرش، آن را به تکه‌های کوچکی در ذهنتان تقسیم کنید تا با دقت بیشتری این کار را انجام دهید. اگر از گبه یا فرش هایی با پرز بلند استفاده می‌کنید برای جارو کردن فرش وقت بیشتری بگذارید و دسته جارو را از یک نقطه چند بار عبور دهید تا ذراتی که داخل ریشه‌ها گیرکرده‌اند نیز جمع‌آوری شوند.

فرش ها را به صورت هفتگی جارو بکشید
فرش ها را به صورت هفتگی جارو بکشید

تمیز کردن نقاط کثیف فرش

بهترین راهکار برای جلوگیری از لک شدن فرش این است که در زمان ریختن ماده‌ای روی فرش، سریعاً اقدام به تمیز کردن آن کنید. سعی کنید پیش از استفاده از مواد شوینده با دست یا قاشق و پارچه لک را برطرف کنید. سعی کنید از محدوده‌ی لک شده خارج نشوید تا اثر آن بیشتر نشود. اگر فرش نم دارد دقت کنید که پارچه به فرش رنگ ندهد.

قبل از استفاده از مواد شوینده سعی کنید آن را در قسمت کوچکی از فرش امتحان کنید؛ تا مطمئن شوید به فرش آسیبی نمی‌زند. ماده تمیزکننده را طوری روی لک بریزید که کثیفی به نقاط دیگر نرسد و پس از انجام کار تاوَن آن نقطه را با دستمال خیس پاک‌کنید. اگر بعد از تمیز کردن لک فرش هنوز نم داشت؛ یک حوله یا دستمالی که خوب آب را جذب می‌کند روی محل نم قرار دهید و روی آن‌یک وسیله سنگین قرار دهید.

برای برطرف کردن جای پایه مبل و وسایل دیگر از روی فرش چه راهکاری را پیشنهاد می‌کنید؟
برای برطرف کردن جای پایه مبل و وسایل دیگر از روی فرش چه راهکاری را پیشنهاد می‌کنید؟

نظافت فرش به صورت کامل

اگر احساس می‌کنید فرشتان بیش‌ازاندازه کثیف شده نیاز است که آن را به‌صورت کامل تمیز کنید. توصیه ما این است که شستشوی فرش را به شرکت‌های قالی‌شویی بسپارید. البته پیش از سپردن فرش، از حسن انجام کار و سابقه‌ی آن شرکت اطمینان پیدا کنید. اگر تصمیم دارید فرش را خودتان بشورید بهتر است ادامه مقاله را مطالعه کنید تا با رعایت نکاتی که آموزش می‌دهیم فرشتان را به‌خوبی تمیز کنید.

ابتدا از اینکه رنگ‌های بکار رفته در فرشتان نمی‌روند مطمئن شوید. با یک حوله کوچک که به مایع تمیزکننده فرشتان آغشته است قسمت کوچکی از فرش را که دیده نمی‌شود را با نگه‌داشتن حوله روی آن امتحان کنید. اگر رنگ‌ها به حوله منتقل نشده بود می‌توانید کارتان را شروع کنید.

قبل از شستشو و نظافت فرش را خوب جارو بزنید؛ و لکه‌های روی آن را به روش‌های بالا کم‌رنگ کنید. قبل از استفاده از شامپوی فرش روش استفاده از آن را دقیق بخوانید. شامپو را به‌آرامی روی فرش بمالید. اگر پایه‌های لوازم دیگر منزلتان به شامپو آلوده شدند سریعاً آن‌ها را تمیز کنید. پس از شامپوی فرش، کشیدن حوله نمدار را فراموش نکنید و تا زمان خشک شدن فرشتان روی آن راه نروید.

 

ترمیم فرش

اگر فرش شما در گوشه و حاشیه خود دچار نقصی شد که نتوانستید آن را برطرف کنید بهتر است آن را به‌جایی منتقل کنید که کمتر دیده می‌شود. زیر مبل‌ها یا میزها می‌تواند جای مناسبی برای کمتر دیده شدن آن‌ها باشد.

همچنین اگر در هنگام تمیز کردن فرشتان کم‌رنگ شد با مقداری رنگ اکرولیک یا جوهر به‌آرامی روی نقاط کم‌رنگ شده بریزید. اگر خاب فرشتان درجاهایی که زیر پایه مبل‌هاست به خاطر قرار گرفتن طولانی‌مدت پایه‌ها دچار تورفتگی شده. می‌توانید به‌راحتی آن را به حالت اولیه برگردانید. ابتدا سعی کنید فرش را جا به جا کنید تا اثر پایه‌ها کمتر شود. برای برگرداندن به حالت اولیه. جای تورفتگی راکمی مرطوب کنید و یکپارچه مناسب روی آن قرار دهید. سپس اتوی‌بخار را روی محل بگیرید. اگر جنس پرزهای فرشتان مواد مصنوعی است مراقب آب شدن آن‌ها باشید.

اگر ریشه‌های فرشتان کوتاه شده و یا از بین رفته‌اند سعی در بیرون کشیدن آن نکنید، سعی کنید آن‌ها را با قیچی هم‌اندازه کنید.

رفع سوختگی فرش
نظافت فرش و ترمیم سوختگی فرش

اگر قسمت کوچکی از فرش شما سوخت، پرزهای سوخته شده را بچینید. سپس مقداری چسب را به کف فرش و محلی که سوخته است بمالید. مقداری پرز را از قسمت‌های دیگر فرش به‌طور نامحسوس بردارید و روی چسب بگذارید. محل سوخته شده کمتر به چشم می‌آید.

در این مقاله سعی شد راهکارهایی برای افزایش عمر، حفظ و نظافت فرش آن به شما ارائه شود. شما چه راهکارهایی برای حفظ نگهداری بهتر فرش پیشنهاد می‌دهید؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید